Zakończenie realizacji projektu EtnoPolska 2020 – Lipniczanie w nowej odsłonie

Stowarzyszenie Lipniczanie zakończyło realizację projektu „EtnoPolska 2020 – Lipniczanie w nowej odsłonie” zarządzanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Celem naszego projektu było doposażenie Zespołów Regionalnych Lipniczanie i Mali Lipniczanie w stroje ludowe oraz rekwizyty kolędnicze dla zespołów regionalnych kultywujących i popularyzujących lokalne tradycje w dziedzinie folkloru: muzyki, tańca, śpiewu i obrzędowości.

Garderoby Zespołów Regionalnych Lipniczanie i Mali Lipniczanie wzbogaciły się w niezbędne i brakujące elementy strojów ludowych, charakterystycznych dla Regionu Pogórza Sądeckiego.

W ramach projektu uszyto:
• 9 kompletów strojów damskich,
• 9 kompletów strojów męskich,
• 12 kompletów strojów dziewczęcych,
• 12 kompletów strojów chłopięcych,
• 4 komplety strojów kobiecych,
• 2 rekwizyty: gwiazdę i szopkę.

Stroje miały swoją premierę podczas 36 Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Trzcianie gdzie Lipniczanie zdobyli I miejsce. Można też było je zobaczyć na koncercie w Krynicy. Mali Lipniczanie natomiast zaprezentowali się w Lipnicy Wielkiej podczas sesji fotograficznej.

Podsumowując projekt, warto działać i warto śledzić możliwość uczestnictwa w programach ogólnokrajowych takich jak program ETNO Polska Narodowego Centrum Kultury. To dla obecności tradycyjnej kultury, na terenach wiejskich, jest nie do przecenienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Skip to content