Międzynarodowy Festiwal Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu 2024

Jednym z zadań jakie zaplanowano w ramach projektu „Mali obywatele wielkiej Ojczyzny” jest udział 30 dzieci skupionych przy zespole Mali Lipniczanie w Lipnicy Wielkiej w dziecięcym Międzynarodowym Festiwalu ŚWIĘTO DZIECI GÓR w Nowym Sączu.

Zespołem kamrackim Małych Lipniczan była grupa COMPAÑIA INFANTIL ESCUELA DE DANZA z Funzy KOLUMBIA. W ich mistrzowskim wykonaniu podziwialiśmy tańce charakterystyczne dla regionów: Eje Cafetero – Aires Contemporáneos, Cundiboyacense, Región Caribe, Región Pacífica. Usłyszeliśmy także pieśni z tych krain.

„Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie – podczas wspólnej zabawy – zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.

Uczestnikami ŚWIĘTA DZIECI GÓR są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczy ok. 400 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują i jeżdżą na wycieczki. Na koncert finałowy przygotowują wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstaje nowa jakość. Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed „innością”, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację „inności” i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach.

Festiwal jest realizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych ŚWIĘTA GÓR – przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego – pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. Obecnie, poprzez oryginalne założenia programowe, wyróżniające festiwal nowosądecki spośród innych imprez dziecięcych o podobnym charakterze, stał się on wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury”

MCK Sokół Nowy Sącz

Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tego pięknego wydarzenia.


Skip to content